انتخاب رنگ مناسب در دکوراسیون براساس متراژ خانه

انتخاب رنگ مناسب در دکوراسیون براساس متراژ خانه

انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون داخلی قسمت مهمی از ساخت و بازسازی خانه به شمار می‌رود. شاید گمان کنید انتخاب یک رنگ کار آسانی و است نیاز به علم آنچنانی ندارد، در حالی که شما باید با توجه به آیتم‌های متنوع پیش رو و همچنین وسایل خانه اقدام به انتخاب رنگ کنید. ضمن اینکه هر رنگ یک انرژی و تأثیری بر خانه و اهالی آن می‌گذارد.
در دیزاین خانه فاکتوری به نام قوانین رنگ دکوراسیون وجود دارد. رعایت این عامل تأثیر مستقیم بر حس و حال فضا، انرژی و در کل خلق و خو افراد دارد. رنگ را می‌توانید با توجه به چند پارامتر و با پیروی از چند اصول انتخاب کنید و مطابق با آن وسایل خانه را بچینید‌. مبل و میز در صدر توجه‌ها قرار دارد که باید مطابق با دیزاین داخلی خریداری شوند. برای تهیه میز تلویزیون و مبل می‌توانید از سایت اشرافی اقدام کنید.

برای انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون داخلی چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

برای انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون داخلی علاوه بر سلیقه شخصی چند عامل دیگر هم دخیل هستند. برای مثال متراژ خانه و ابعاد فضا در تعیین رنگ فاکتور خیلی مهمی به شمار ‌می‌روند؛ زیرا مثلاً برای خانه‌های کوچک نمی‌توان از رنگ‌های شلوغ و وسایل زیاد استفاده کرد. در ادامه به بررسی سایر پارامتر‌ها می‌پردازیم.

رنگ تیره برای دکوراسیون

بررسی فضا خانه

در حقیقت متراژ خانه و مشخصات فیزیکی آن تأثیر بسزایی بر انتخاب رنگ می‌گذارند. یعنی شما باید با توجه به محیط و شکل هندسی خانه به دیزاین آن بپردازید. به عنوان مثال برای خانه‌های کوچک، تعداد رنگ زیاد و کم می‌تواند دو حس متفاوت را ایجاد کند.
مثلاً هرچه رنگ‌ها بیشتر حس تحرک و هیجان بیشتر و برعکس آن فضا آرام‌تر خواهد بود. البته انتخاب رنگ کمتر برای این محیط انتخاب بهتری است. در این چنین مساحت‌هایی فاکتوری مثل دکور کنار میز تلویزیون برای خانه‌های متراژ کم مسأله مهمی است که در سایت اشرافی بیشتر توضیح داده شده است.
برای خانه‌های بزرگ اما می‌توان از رنگ‌های زیاد و شلوغ استفاده کرد تا حس هیجان و پویایی بیشتر باشد. از طرف دیگر نباید فضا خالی و بی‌روح به نظر بیاید. برای این چنین محیط‌ها می‌توان با خیال راحت از مبل‌هایی مثل مبل چستر استفاده کرد که خانه را شیک و با کلاس نشان می‌دهد. برای خرید این نوع مبل با رنگ و جنس متفاوت هم می‌توانید از فروشگاه اشرافی اقدام کنید.

سنجیدن عناصر داخلی خانه

منظور از عناصر معماری برای انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون داخلی دیوار، سقف کاذب و کف است. عناصر داخلی هم شامل مبل، اکسسوار و سایر تزئینات هستند. زمانی که اقدام به انتخاب رنگ می‌کنید باید هماهنگی آن را با کف خانه، مبل‌ها، تزئینات وغیره در نظر بگیرید. برای مثال اگر قرار به خرید وسیله تزئینی مثل کنسول چوبی است پس باید مطابق تم پیش رفت که انواع کنسول را هم می‌توان از سایت اشرافی تهیه کرد.

بررسی انواع رنگ‌ها برای طراحی داخلی

در حالت کلی رنگ‌ها را به دو دسته آکروماتیک و کروماتیک تقسیم می‌کنند. حضور هر دو نوع دسته رنگ برای دکوراسیون داخلی لازم است؛ اما استفاده از آن‌ها محدود است. یعنی فقط ۱ الی ۴ آیتم رنگ کروماتیک برای دیزاین داخلی می‌توان استفاده کرد که البته بیشتر در فضا‌های بزرگ کاربرد دارد.

رنگ روشن برای دکوراسیون

آشنایی با چرخه رنگ

حالا که قرار است خودتان به انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون داخلی بپردازید باید با پالت و چرخه رنگ آشنا باشید. چرخه رنگ شامل دوازده رنگ است که در این چرخه سه رنگ اولیه، سه رنگ ثانویه و شش رنگ درجه سوم وجود دارد. شناخت این دوازده رنگ باعث ایجاد تعادل و هارمونی مد نظر برای دیزاین داخلی می‌شود.

شناخت متغیر‌های رنگی و مشخصه‌ها

آشنایی با اصطلاحات برای انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون داخلی امری ضروری و الزامی است. به طور کلی همه رنگ‌ها یکسری فاکتور‌های تغییر دهنده دارند که کیفیت آن‌ها را مشخص می‌کنند. در اصل شما برای اینکه در نهایت یک ترکیب رنگ مناسب را انتخاب کنید باید بتوانید رنگ‌ها را کنار هم قرار دهید و به آن هارمونی خاص برسید.
مشخصه‌های رنگی شامل تیرگی، روشنی، غلظت رنگ و اشباع رنگی، گرمی و سردی، سفیدی و سیاهی هستند و برای انتخاب رنگ مناسب باید با این فاکتور‌ها آشنا بود.

معرفی رنگ‌های مدرن برای دکور خانه

برای انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون داخلی خانه مدرن باید چند فاکتور را مد نظر داشته باشید: اولین مورد فضای در دسترس و دوم وسایل خانه هستند. در واقع باید با توجه به این عوامل اقدام به انتخاب رنگ کرد؛ علاوه بر آن دکور کنار وسایل خانه باید با دقت و هماهنگ با تم انجام شود.

استفاده از رنگ‌های شاد در تم خانه

نیازی نیست برای طراحی خانه به روش مدرن و شیک حتماً از طرح‌های مینیمال یا خنثی استفاده کرد؛ بنابراین اگر با این آیتم‌ها موافق نیستید، می‌توانید از رنگ شاد استفاده کنید. مثلاً می‌توان مبل‌های رنگ شاد مثل مبل ال و فرش‌های طرح دار را برای دیزاین خانه خود به کار برد. انواع مدل مبل با تنوع رنگ بالا هم در اشراقی موجود است که برای انواع دیزاین‌ها مناسب و شیک هستند.
اگر طرفدار رنگ‌های شاد هستید پس از رنگ‌های بژ و خردلی برای اتاق پذیرایی خود استفاده کنید. در حالی که هواداران طرح‌های مینیمال یا مدرن می‌توانند از رنگ کرم و نود بهره ببرند. رنگ خنثی کرم ظاهر خانه را زیبا و شیک می‌کند.

رنگ شاد برای دکوراسیون

رنگ سبز برای پذیرایی‌های مدرن

وجود تم رنگی متنوع در طراحی و معماری خانه انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون داخلی را راحت‌تر می‌کند. در نتیجه شما می‌توانید با توجه به سلیقه شخصی خود اقدام به طراحی خانه کنید. مثلاً رنگ سبز که طیف رنگی آن بسیار متنوع است مثل سبز پسته‌ای، زیتونی وغیره خانه را مدرن و شیک نشان خواهد داد.
رنگ سبز بر روی دیوار‌های اتاق‌ها حس آرامش را در خانه بیشتر خواهد کرد. در کنار آن می‌توانید از مبل‌هایی به رنگ قهوه‌ای، سبز، خردلی وغیره استفاده کنید. کافیست مدل‌های مبل‌ها را در اشراقی مشاهده کنید و ببینید چه دکوراسیون زیبایی را می‌توان با آن‌ها ایجاد کرد.

رنگ آبی برای اتاق پذیرایی خانه‌های مدرن

جالب‌ترین و صد البته خاص‌ترین دیزاین خانه را می‌توانید با رنگ آبی و سبز مشاهده کنید این دو رنگ قشنگ‌ترین ترکیب را باهم می‌سازند. رنگ آبی در دکوراسیون داخلی خیلی محبوب و پر طرفدار است که این رنگ برای د‌کوراسیون خانه انتخاب دیگر وسایل خانه را راحت‌تر می‌کند.

رنگ صورتی برای اتاق پذیرایی خانه‌های مدرن

رنگ صورتی را می‌توان به عنوان یک رنگ پر انرژی معرفی کرد. شاید در وهله اول فکر کنید انتخاب این رنگ اصلاً مناسب نیست. در حالی که اگر با دقت به خانه‌هایی با دیزاین رنگ صورتی نگاه کنید متوجه خواهید شد که این رنگ می‌تواند چقدر زیبا و جذاب و در عین حال شیک باشد. صورتی گلبهی برای خانه‌هایی با نور کم انتخاب عالی است و در کنار خاکستری، ترکیب رنگ محشری خواهد ساخت.

اصول مهم در قوانین رنگ برای انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون داخلی

در علم روانشناسی همواره به خواص و تأثیرات رنگ بر خلق و خو انسان اشاره می‌شود این مسأله در دراز مدت می‌تواند فرد را افسرده و یا حتی پر انرژی کند؛ بنابراین برای انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون داخلی باید با قوانین رنگ که بیشتر هم به آن اشاره شد و تأثیرات آن آشنا بود.

رنگ دکوراسیون خانه

آشنای با شیوه استفاده از چرخه رنگ

یکی از عوامل مهم در قوانین رنگ آشنایی با چرخه رنگ و شیوه استفاده از آن است. در واقع افراد باید با نحوه قرارگیری و چگونگی ترکیب رنگ‌ها آشنا باشند. این فاکتور را ابزار مهمی می‌شناسند که به واسطه آن می‌توان ترکیب رنگ و نتایج آن‌ها را بدون هیچ نگرانی پیش‌بینی کرد.

شناخت روش‌های توزیع رنگ تیره و روشن

یک اشتباه رایج که بین بیشتر طراحان داخلی دیده می‌شود عدم وجود تعادل بین توزیع رنگ مخصوصاً رنگ‌های روشن و تیره است. یعنی هیچ بالانسی بین عناصر رنگی روشن و تیره وجود ندارد و این مسأله منجر به سنگین‌تر شدن فضای خانه می‌شود.
برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید می‌توانید از روش رایجی مثل نام الهام گرفتن از مادر طبیعت پیروی کنید. در این روش در کف خانه از رنگ تیره و برای دیوار‌ها از رنگ‌های کمرنگ بهره ببرید. رنگ‌های روشن را هم برای سقف بگذارید. به این ترتیب شما می‌توانید در انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون داخلی موفق عمل کنید و خانه‌ای با الهام گرفتن از طبیعت طراحی می‌کنید.

سخن پایانی

انتخاب رنگ برای دیزاین داخلی امر مهم و تأثیر‌گذار در ظاهر خانه و از همه جالب‌تر خلق و خو افراد است. انتخاب رنگ کار آسانی می‌شود اگر با این کار آشنا باشید و یا فاکتور‌های مربوط به رنگ مثل چرخه رنگ، قوانین رنگ وغیره را مطالعه کنید و در مورد آن‌ها اطلاعاتی به دست‌آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!