همه چیز درباره چیدمان اتاق‌خواب نوجوان

همه چیز درباره چیدمان اتاق‌خواب نوجوان

چیدمان اتاق‌خواب نوجوان باید با دقت زیاد و همراه با رعایت اصولی انجام شود؛ چراکه نوجوانان نه بزرگسال و نه کودک محسوب می‌شوند. در نتیجه دکوراسیون اتاق آن‌ها نباید برگرفته از ایده‌های کودکانه و یا بزرگسالانه باشد. نوجوانان به خاطر شرایط سنی خاصی که دارند حساس هستند و همه چیز باید مطابق میل‌شان باشد. به همین خاطر باید یکسری نکات را مد نظر داشته باشید.

از آنجایی که هر چیز کوچک یا بزرگی می‌تواند بر روی روحیه نوجوانان تأثیر بگذارد؛ بنابراین باید در انتخاب وسایل اتاق، شیوه چیدمان و رنگ آن‌ها دقت داشته باشید. در ادامه به بررسی نکات مهم چیدمان اتاق‌خواب نوجوان، معرفی چند ایده دکوراسیون و بررسی وسایل لازم می‌پردازیم.

اتاق نوجوان

فضای اتاق خواب نوجوان چگونه باید باشد؟

اولین موردی که باید به آن توجه کنید این است که فضای اتاق خواب نوجوان نباید کودکانه باشد. از طرف دیگر نوجوان در سن و شرایط خاصی قرار دارد که شامل تحصیل و مطالعه، کلاس‌های ورزشی یا هنر است؛ لذا با در نظر گرفتن تمام آیتم‌های زندگی یک نوجوان باید فضای مناسبی را برای او خلق کرد.
به‌عنوان مثال باید یک بخش از اتاق که نور مناسبی دارد و اصطلاحاً دنج و آرام است را برای مطالعه در نظر گرفت. می‌توانید انواع میز تحریر کودک و نوجوان که در سایت مبل اشرافی وجود دارد را مشاهده و با توجه به سلیقه خود یک مدل را انتخاب کنید.
علاوه بر آن حتماً فضایی را برای چیدمان وسایل شخصی نوجوان ایجاد کنید. در واقع باید فضایی را برای چیدن وسایل شخصی که نمی‌خواهند در دسترس عموم باشد را در محلی برای او قرار دهید. مثلاً برای کتاب، سی دی و دیگر وسایل می‌توانید فضایی برای نوجوان داشته باشید.

آیا چیدمان اتاق خواب نوجوان دختر و پسر با هم تفاوت دارد؟

اگرچه گاهاٌ چیدمان اتاق خواب دختر و پسر با هم متفاوت است؛ اما این به آن معنا نیست که در اتاق یک پسر نوجوان باید یک کیسه بوکس و در اتاق دختران چند عروسک با تم صورتی باشد. بلکه می‌توانید با توجه به سلیقه شخصی نوجوان پیش بروید.
با این حال معمولاً چیدمان اتاق‌خواب نوجوان دختر تم ملایم و با رنگ‌های روشن و بهاری است؛ اما دخترها نیز محلی برای قرار دادن وسایل شخصی خود نیاز دارند. همچنین بیشتر اوقات چند گلدان گل یا شاخه گل را می‌توان در اتاق آن‌ها مشاهده کرد.
علاوه بر آن پوستر و اکسسوری‌هایی که در اتاق دختران و پسران استفاده می‌شود هم متفاوت است. می‌توانید انواع سرویس خواب مدرن، نئوکلاسیک و… را از سایت مبل اشرافی تهیه کنید. در این سایت متنوع‌ترین و شیک‌ترین وسایل خانه وجود دارد که از نظر کیفیت و اصالت هم تأیید شده‌اند.

اتاق نوجوان

نکات مهم در چیدمان اتاق خواب نوجوان

قطعاً رعایت اصول چیدمان خانه باعث بهتر و زیباتر شدن محیط می‌شود و رضایت و خوشحالی شما را به همراه دارد. به همین دلیل ما در ادامه به بررسی چند نکته مهم می‌پردازیم؛ اما پیش از آن در صورت تمایل می‌توانید به مطالعه مقاله انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون اتاق کودک در سایت مبل اشرافی بپردازید.

انتخاب رنگ مناسب اتاق خواب

رنگ تأثیر زیادی بر زیبایی و دکوراسیون اتاق می‌گذارد. در اصل رنگی که برای دیوار و سرویس اتاق انتخاب می‌کنید همه چیز یک دیزاین است. رنگ‌ها باید با هم هماهنگ باشند؛ اما سعی کنید رنگ‌های خنثی را برای دیوارها انتخاب کنید؛ چراکه رنگ‌های خنثی با همه رنگ‌ها هارمونی دارند.
به جزء رنگ دیوار باید به رنگ وسایلی که برای اتاق نوجوان انتخاب می‌کنید هم اهمیت دهید. هنگام خرید سرویس خواب به سراغ مدل‌هایی بروید که با رنگ و سبک مد نظرتان برای اتاق هماهنگ باشند و از طرف دیگر قدیمی و خراب نشوند.

ایجاد نورپردازی مناسب اتاق خواب

اگر در اتاق نوجوان پنجره باشد و نور وارد شود که عالی است. در غیر این صورت آیتم سفید و زرد را به کار ببرید و اجازه دهید اتاق روشن باشد؛ اما اگر پنجره در اتاق است، حتماً از پرده‌های نازک که جلو تابش مستقیم نور را به طور کامل نگیرد استفاده کنید. اجازه دهید نور طبیعی وارد اتاق شود.

ایجاد فضایی برای مطالعه

از آنجایی که امروزه کلاس‌های متنوعی به صورت آنلاین برگزار می‌شود، پس باید فضایی را برای نوجوان خلق کرد تا به راحتی به مطالعه بپردازد. از طرف دیگر باید نسبت به میزی که برای اتاق نوجوان خود انتخاب می‌کنید حواس جمع باشید. فارغ از رنگ و مدل آن حتماً یک میز استاندارد و با کیفیت را تهیه کنید تا نوجوان هنگام مطالعه ناراحتی احساس نکند.

اتاق نوجوان

انتخاب یک سبک برای اتاق خواب

اولین و اصلی‌ترین گام در چیدمان اتاق‌خواب نوجوان انتخاب سبک دکوراسیون است. می‌توانید از بین انواع سبک کلاسیک، سبک مدرن، سبک بوهمی و… یک نوع را انتخاب و اجرا کنید. انتخاب یک سبک برای دکوراسیون اتاق خواب باعث می‌شود اتاق ظاهری آراسته و شیک داشته باشد.

استفاده از اکسسوری تزئینی

این بخش را بر عهده نوجوان بگذارید و اجازه دهید جزئیات مورد علاقه خود را انتخاب کند. مثلاً ممکن است نوجوان بخواهد سقف را با تور ماهیگیری تزئین کند یا ریسه و لامپ‌های تزئینی را به کار ببرد. پس به او آزادی عمل دهید تا هرآنچه را می‌خواهد در اتاق خود استفاده کند.

تزئین سقف و دیوار اتاق خواب

خوشبختانه امروزه انواعی از تجهیزات تزئینی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید اتاق خود را از حالت یکنواختی در بیاورید. مثلاً می‌توانید از کاغذ دیواری استفاده کنید. همچنین قاب عکس و پوسترها هم گزینه مناسبی هستند.

اتاق نوجوان

انتخاب سرویس خواب با کیفیت و هماهنگ

وجود سرویس خواب برای هر نوجوانی ضروری است؛ اما سرویس خواب فقط شامل تخت خواب نیست. بلکه می‌تواند شامل تخت خواب و تجهیزات مربوط به آن باشد. هنگام انتخاب سرویس خواب حتماً به راحتی آن، جنس مناسب، کیفیت بالا و طرحی زیبا در آن توجه کنید.

برای چیدمان اتاق‌خواب نوجوان به چه وسایلی نیاز است؟

قطعاً برای چیدمان اتاق‌خواب نوجوان وجود یک سری از وسایل ضروری است که شامل تخت خواب، کمد، آینه و… است که ما در ادامه به معرفی این وسایل خواهیم پرداخت.

تخت خواب

قاعدتاً هنگام خرید سرویس خواب بیشتر تمرکز شما بر روی انتخاب تخت است. تخت خواب باید از کیفیت بالا برخوردار باشد؛ علاوه بر آن حتماً استاندارد باشد؛ زیرا نقش مهمی در کیفیت خواب و استراحت دارد. در کنار آن باید از یک تشک مناسب هم استفاده کنید.

کمد

کمد هم به اندازه سایر وسایل برای اتاق نوجوان لازم است؛ زیرا باعث نظم دهی به اتاق می‌شود و فضای زیادی را بر قرار دادن وسایل شخصی نوجوان به وجود می‌آورد. با وجود کمد لباس فرزند شما همواره لباس‌های خود را مرتب آویزان می‌کند.

اتاق نوجوان

آینه قدی

حضور آینه قدی می‌تواند برای نوجوانان بسیار مفید واقع شود؛ زیرا با توجه به اهمیتی که نوجوانان به ظاهر و لباس خود می‌دهند وجود یک آینه قدی لازم است.

میز آرایش و فایل

در صورت تمایل می‌توانید یک میز آرایش و یا فایل برای اتاق نوجوان تهیه کنید. اگر وسایل کوچک و زیادی در اتاق شما وجود دارد، پس یک فایل متناسب با متراژ اتاق می‌تواند مفید باشد. از طرف دیگر میز آرایش به خاطر وجود کشوهای جادار هم گزینه مناسبی است.

سخن پایانی

چیدمان اتاق‌خواب نوجوان باید در نهایت دقت صورت گیرد؛ چراکه نوجوانان به خاطر بازه سنی حساسی که دارند سریعاً تحت تأثیر فضا و وایب اتاق قرار می‌گیرند. ما در این مقاله به برسی نکات مهمی پرداختیم که هنگام چیدن اتاق خواب باید به آن توجه کنید؛ علاوه بر آن وسایل پر کاربردی که باید در اتاق یک نوجوان باشد مثل تخت خواب، کمد، کتابخانه و… را معرفی کردیم.

اتاق نوجوان

اتاق نوجوان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه
مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!